ERP dla małej firmy
Właściciele mniejszych przedsiębiorstw często wychodzą z założenia, że rozwiązania stosowane przez duże korporacje nie są im potrzebne. W rzeczywistości wiele nowoczesnych narzędzi IT jak najbardziej może znaleźć zastosowanie nawet gdy zarządza się zespołem liczącym raptem kilka osób. Wyjaśniamy, dlaczego warto zainwestować w ERP dla małej firmy!
Spis treści
System ERP a mała firma
Kwestia tego, jak mają się do siebie system ERP a mała firma, bywa przedmiotem ożywionej dyskusji. Wiele osób twierdzi, że profesjonalne narzędzie IT przeznaczone go zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Resources Planning) nie jest potrzebne w takich warunkach – w zupełności wystarczą standardowe rozwiązania, czyli m.in. proste aplikacje, program do faktur, arkusze kalkulacyjne itp. Zakup takiego oprogramowania wydaje im się zbędnym wydatkiem. W rzeczywistości, jest to inwestycja, która nie tylko może szybko się zwrócić, ale też przyczynić się do rozwoju firmy i wzrostu efektywności procesów biznesowych.
Systemy ERP stanowią niezastąpione wsparcie w zakresie m.in. księgowości i finansów, kadr i płac, produkcji, sprzedaży, zarządzania magazynem, serwisowania, e-commerce czy B2B. Dzięki nim można w pełni kontrolować sytuację w firmie, minimalizując ryzyko opóźnień, błędów oraz innych pomyłek, które mogą przynieść przykre konsekwencje finansowe i wizerunkowe. Do tego znacznie usprawniają działanie całego przedsiębiorstwa, odciążając pracowników – dzięki temu da się wykorzystać ich pełny potencjał.
Zalety ERP w małym przedsiębiorstwie
Niewątpliwe zalety ERP w małym przedsiębiorstwie sprawiają, że narzędzia IT tego typu są chętnie wdrażane w powstających i istniejących już firmach. Ogromne korzyści daje m.in.:
- zintegrowana baza danych – system wykorzystuje dane wprowadzone ręcznie, a także zebrane z dokumentów, innych aplikacji i programów, gromadząc je w jednym miejscu. Każdy uprawniony pracownik ma szybki, wygodny dostęp do potrzebnych informacji;
- kontrola kosztów i przychodów – pozwala analizować budżet, pilnować wydatki itp. Minimalizuje ryzyko pomyłek, które mogą narazić na problemy finansowe, wizerunkowe itp.;
- oszczędność czasu i pieniędzy – system automatyzuje wiele formalności i usprawnia rozmaite procesy biznesowe. Dzięki niemu można też wprowadzić różne ułatwienia, które pozwolą ograniczyć wydatki;
- skalowalność i elastyczność – oprogramowanie składa się z modułów, dlatego da się dostosować je do potrzeb firmy. Z czasem można je swobodnie rozbudowywać o nowe funkcje, w miarę jak firma zacznie się rozwijać i rozrastać;
- bezpieczeństwo – dostęp do systemu mają tylko osoby uprawnione, a do tego jest obwarowany wieloma zabezpieczeniami.
Za największą zaletę ERP w małym przedsiębiorstwie można jednak uznać to, że pozwala w pełni wykorzystać potencjał posiadanych zasobów – od kapitału, przez produkty, aż po kadry. To z kolei w wymierny sposób przyczynia się do większej efektywności w osiąganiu ustalonych celów biznesowych, podniesienia zysków, a ostatecznie rozwoju firmy.
Na co zwrócić uwagę wdrażając oprogramowanie ERP w małej firmie
Kiedy podejmie się już decyzję o inwestycji w taki system, warto jeszcze wiedzieć, na co zwrócić uwagę wdrażając oprogramowanie ERP w małej firmie. Wybrany wariant powinien być personalizowany. Rzeczywiście nie ma sensu kupować bardzo rozbudowanego narzędzia, jeżeli nie będzie się korzystać ze wszystkich jego funkcji. Przy tym dobrze, by dostępna była opcja ewentualnej późniejszej rozbudowy. W ten sposób system będzie rozwijał się wraz z przedsiębiorstwem i jego potrzebami.
Przy okazji dobrze jest też sprawdzić, jak wygląda kwestia aktualizacji – taki program musi być zgodny ze wszystkimi najnowszymi zmianami legislacyjnymi. W przeciwnym razie można popełnić rażące błędy np. przy rozliczeniach czy przygotowywaniu dokumentacji. Najrozsądniej jest wybrać sprawdzone, polecane, nowoczesne narzędzie IT.
W ofercie Connecto proponujemy ceniony system Comarch ERP optima, uznawany za jeden z najlepszych na rynku. Chcesz dokładnie poznać jego funkcjonalności albo masz jakieś pytania? Chętnie wszystko wyjaśnimy na specjalnej prezentacji – spotkanie może odbyć się w Twojej firmie lub zdalnie. Jest bezpłatne i całkowicie niezobowiązujące. Zadzwoń na numer 32 263 00 00 lub wypełnij formularz w zakładce kontakt!