Zintegrowany system informatyczny – co to jest?
W przedsiębiorstwach, nawet tych mniejszych, powszechnie korzysta się z wielu programów, aplikacji innych narzędzi IT. Najwygodniej jest w sytuacji, gdy wzajemnie się uzupełniają i są ze sobą w pełni kompatybilne. Z tego względu dobrze jest postawić na zintegrowany system informatyczny. Wyjaśniamy, czym jest i dlaczego warto go wdrożyć!
Czym jest zintegrowany system informatyczny?
Zintegrowany system informatyczny w firmie składa się z wielu współpracujących ze sobą podsystemów, najczęściej wykorzystujących wspólną bazę danych. Dzięki temu ta sama platforma może być z powodzeniem wykorzystywana przez przedstawicieli różnych działów – od zarządu, przez kadry, finanse, marketing, produkcję i sprzedaż, aż po magazyn czy logistykę.
Wśród głównych cech zintegrowanego systemu informatycznego można wymienić:
- innowacyjność,
- kompleksowość,
- pełna integracja danych i procesów,
- elastyczność,
- skalowalność,
- łatwy dostęp (również mobilny).
Wdrożenie takiej platformy można znacznie poprawić funkcjonowanie całej organizacji. Dzięki niej można świadomiej zarządzać zasobami, przyspieszyć i ułatwić wiele procesów, usprawnić komunikację, poprawić relacje z klientami oraz partnerami biznesowymi, a także podnieść jakość produktów/usług. W efekcie przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności, wzmocnienia dobrego wizerunku oraz uzyskania wysokich wyników finansowych.
Dla kogo jest odpowiedni?
Ze zintegrowanego systemu informatycznego wbrew pozorom mogą korzystać nie tylko duże organizacje i korporacje. Z powodzeniem sprawdzają się także w przypadku średnich oraz małych przedsiębiorstw. Współcześnie nawet niewielkie podmioty nie mogłyby funkcjonować bez niektórych programów (albo byłoby to bardzo trudne).
Jeśli chce się rozwijać swoją działalność i zadbać o to, by spełniała wymogi rynku, konieczne jest inwestowanie w nowoczesne narzędzia IT. Chociaż zintegrowany system informatyczny nie jest tanim rozwiązaniem, w perspektywie czasu okazuje się być niezwykle opłacalną opcją. Zakup w krótkim czasie ma szansę się zwrócić z nawiązką, ponieważ platforma pozwala ograniczyć niepotrzebne wydatki, ogranicza ryzyko kosztownych błędów i pomyłek, a do tego pomaga zwiększyć zyski.
Rodzaje systemów
W zwykle w skład zintegrowanego systemu informatycznego wchodzi kilka modułów o różnej funkcjonalności. Pracownicy mają do nich dostęp na podstawie przyznanych uprawnień. Ich działania są rejestrowane, dlatego wszystkie dokumenty są bezpieczne, praca jest uporządkowana i dobrze zorganizowana, a ryzyko nieporozumień, pomyłek czy opóźnień jest ograniczone do minimum.
Najpopularniejsze rodzaje systemów to:
- elektroniczny obieg dokumentów – przeznaczony do tworzenia, porządkowania, archiwizowania oraz udostępniania umów, faktur, raportów i innych pism;
- systemy CRM – dedykowane do zarządzania relacjami z klientami;
- systemy ERP – ułatwiające planowanie zasobami przedsiębiorstwa (finansowymi, ludzkimi, rzeczowymi i intelektualnymi);
- Business Intelligence – gromadzące i analizujące dane o firmie, a następnie generujące przejrzyste raporty.
Poszczególne moduły mogą być rozbudowywane i rozszerzane o dodatkowe opcje, zgodnie ze specyfiką branży, indywidualnymi wymogami czy nawet aktualną sytuacją w przedsiębiorstwie.
Zalety zintegrowanych systemów informatycznych
Liczne zalety zintegrowanych systemów informatycznych sprawiają, że stają się standardem. Dotychczas wykorzystywano często m.in. specjalne moduły integracyjne i API (ang. application programming interface – interfejs programowania aplikacji), które umożliwiały lepszą komunikację stosowanych narzędzi. Wygodniejszą opcją jest jednak przejść na gotowe rozwiązanie.
Do największych zalet zintegrowanego systemu informatycznego zaliczają się:
- efektywność,
- uniwersalność,
- prosta obsługa,
- integralność,
- możliwość personalizacji,
- nowoczesność i aktualność (m.in. zgodność z przepisami i normami prawnymi),
- dostęp z dowolnego urządzenia, także mobilnego.
Planujesz wdrożenie takiego systemu w swoim przedsiębiorstwie? Platforma Connecto będzie idealnym wyborem. Jeśli chcesz się przekonać, jak dokładnie działa i sprawdza się w praktyce, umów się na prezentację. Konsultanci Connecto przedstawią oaz dokładnie omówią jej funkcjonalności, a także odpowiedzą na wszystkie pytania. Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń pod numer 32 263 00 00.