JPK dla małych i średnich firm od 2017 roku
JPK to temat, który poruszaliśmy na naszym blogu kilka miesięcy temu. W artykule „Jednolity Plik Kontrolny: potrzebne będą zmiany w systemach IT” informowaliśmy o wprowadzeniu pliku do systemów informatycznych oraz tłumaczyliśmy, jakie kary grożą za niedostarczenie pliku fiskusowi.
2. Małe i średnie firmy a wdrożenie jednolitego pliku kontrolnego
3. Co grozi za brak JPK?
JPK w sektorze MŚP
1 stycznia 2017 roku JPK obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli tak zwany sektor MŚP. Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, za małego przedsiębiorcę uważa się osobę prawną lub fizyczną, która w przeciągu dwóch ostatnich lat: zatrudniała mniej niż 50 osób oraz osiągnęła obrót netto ze sprzedaży towarów lub usług i transakcji pieniężnych, który nie przekroczył równowartości 10 mln euro.
Ustawa uznaje, że średni przedsiębiorca to podmiot, który przynajmniej w ciągu dwóch lat zatrudniał co najmniej 250 osób oraz osiągnął roczny obrót ze sprzedaży lub usług i transakcji nie przekroczył w złotych równowartości kwoty 50 mln euro. Suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z lat nie przekroczyła w złotych równowartości 43 mln euro.
Małe i średnie firmy a wdrożenie jednolitego pliku kontrolnego
Przedsiębiorcy działający w sektorze MŚP powinni dowiedzieć się czy ich system jest gotowy na Jednolity Plik Kontrolny, a jeśli nie to, co należy zrobić, by spełniać wszystkie wymagania prawne. Zdarza się, że wystarczy dokupić moduł do oprogramowania, a czasami trzeba zdecydować się na wdrożenie nowego systemu od początku. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej dowiedzieć się, w jakiej sytuacji znajduje się firma.
Nasi specjaliści są w stanie pomóc, wystarczy, że znają nazwę systemu informatycznego działającego w przedsiębiorstwie. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami pod adresem [email protected] oraz pod numerem telefonu 32 263 00 00.
Co grozi za brak JPK?
Na wybór systemu oraz wdrożenie go w przedsiębiorstwie zostały niecałe trzy miesiące. To bardzo mało czasu, co oznacza, że firmy które w dalszym ciągu nie mają nic na oku mogą zostać bez rozwiązania. A to jednocześnie zwiąże się z karami finansowymi. Mowa tutaj o zlekceważeniu obowiązku dostarczenia pliku. Każdy, kto nie złoży jednolitego pliku kontrolnego w terminie naraża się na odpowiedzialność karną na podstawie art. 80 Kodeksu karnego skarbowego.
Takie działanie może zostać potraktowane jako:
– przestępstwo skarbowe: grzywna wynosi od 10 do 120 stawek dziennych. Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnej zapłaty za pracę oraz nie może przekraczać jej czterystukrotności
– wykroczenie skarbowe: grzywna od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości pensji minimalnej
Jednolity Plik Kontrolny będzie obowiązkowy dla mikroprzedsiębiorców od stycznia 2018 roku. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.