Wdrożenia systemu ERP – metody, etapy, koszta
Z roku na rok systemy ERP (ang. Enterprise Resource Management, pol. Zarządzanie Zasobami Przedsiębiorstwa) stają się co raz bardziej powszechne, dzięki czemu sięgają po nie co raz mniejsze firmy. Wiele firm odwleka decyzję o wdrożeniu nowoczesnego systemu do zarządzania firmą, ponieważ obawia się, że narzędzia tego typu skierowane są jedynie do bardzo dużych organizacji.
Nic bardziej mylnego – dzisiejsze systemy do zarządzania przedsiębiorstwem cechują się dużą skalowalnością. Dzięki czemu nawet kilkuosobowe przedsięwzięcia mogą cieszyć się automatyzacją kluczowych procesów napędzających firmę.
Spis treści
Wdrożenie systemów ERP od Comarch
Świetnym przykładem kompletnej oferty systemów ERP jest rodzina COMARCH ERP, która oferuje cztery systemy:
Comarch ERP XT – skierowany dla małych działalności, ceniących sobie mobilność i lekkość oprogramowania. Oparty o chmurę system informatyczny pozwala na prowadzenie sprzedaży z gospodarką magazynową oraz spraw kadrowych i księgowych z poziomu przeglądarki, bądź telefonu.
Comarch ERP Optima – oprogramowanie przeznaczone dla małych i średnich firm szukających sprawdzonego i kompleksowego narzędzia do zarządzania wszystkimi aspektami firmy ? sprzedażą, księgowością, kadrami, gospodarką magazynową itp.
Comarch ERP XL – najwyższy poziom wspólnie z systemem Altum. Skierowany dla dużych firm i grup kapitałowych. Posiada rozbudowany moduł zarządzania produkcją.
Comarch ERP Altum – oprogramowanie przeznaczone dla dużych firm o profilu handlowym detalicznym, bądź hurtowym. Za wyborem tego systemu przemawia procesowe podejście do jego obsługi.
Wybór odpowiedniego dostawcy to pierwszy krok jaki należy podjąć. Wybierając Comarch mamy pewność, że w momencie, gdy nasze potrzeby zwiększą się, w łatwy sposób będzie można rozbudować funkcje obecnie posiadanego systemu lub zmigrować dane do nowego, wyższego.
Metody wdrożenia systemu ERP
Istnieją dwie główne metody wdrożenia systemu ERP
1. Wdrożenie poprzedzone kompleksową analizą wymagań
2. Bieżące wdrożenie iteracyjne, gdzie wymagania ustalane i realizowane są w interwałach czasowych
Pierwsze rozwiązanie pozwala na sporządzenie bardzo dokładnego dokumentu opisującego wszystkie aspekty procesów biznesowych, które mają być odzwierciedlone w systemie. Tak szczegółowy opis pozwala na stworzenie harmonogramu i budżetu wdrożenia. Oczywiście metoda ta nie jest pozbawiona wad.
W przypadku dużych organizacji i złożonych procesów, może okazać się, że rozwiązania uzgodnione na etapie analitycznym nie przyjmą się, ponieważ okażą się zbyt uproszczone lub wręcz przeciwnie, zbyt skomplikowane w codziennym użytkowaniu. Dlatego należy mieć z tyłu głowy, że budżet i harmonogram mogą wymagać zmian.
Aby uniknąć problemów wynikających z wdrożenia poprzedzonego analizą przedwdrożeniową można zdecydować się na wdrożenie bieżące – metodą iteracyjną. W tym przypadku nie można ustalić budżetu ani harmonogramu. Zamiast tego w czasie każdego spotkania ustala się zadania do wykonania oraz ich czasochłonność. To podejście daje gwarancję dokładnego odzwierciedlenia potrzeb firmy w systemie informatycznym, kosztem zamkniętego i pewnego budżetu i harmonogramu wdrożeniowego.
Etapy wdrożenia systemu ERP
Wdrożenie systemu ERP rozpoczyna się od fazy koncepcyjnej – Klient zastanawia się do czego potrzebne mu jest tego typu rozwiązanie. Następnie przechodzi do fazy prezentacji, w czasie których zaprasza do siebie firmy prezentujące oprogramowanie, które ich zdaniem najlepiej wpasowuje się w realia przedsiębiorstwa.
Po wyborze dostawcy należy wybrać odpowiednią metodę wdrożenia. Każdy etap wdrożenia powinien zostać odebrany protokolarnie. Dalsze prace nad odebranymi etapami powinny być traktowane jako prace serwisowe. Dobrym pomysłem jest wynegocjowanie umowy serwisowej opartej o zryczałtowaną kwotę. Warto dowiedzieć się również czy wybierany przez nas system integruje się z innymi rozwiązwaniami, np. system DMS, które są dostępne na rynku. Należy wziąć pod uwagę elektroniczny obieg dokumentów czy business intelligence.
Ile kosztuje wdrożenie systemu ERP
Na cenę oprogramowania ma wpływ bardzo duża ilość czynników takich jak: branża, ilość pracowników, ilość użytkowników system, ilość procesów do odzwierciedlenia w systemie, poziom skomplikowania procesów biznesowych, producent oprogramowania, metoda finansowania, płatność z góry w wielu przypadkach zapewni nam rabat.
Dobrym sposobem na estymowanie kosztów wdrożenia jest spotkanie z przedstawicielami dostawcy i wspólne omówienie swoich potrzeb w zakresie oprogramowania.
Zapytanie o wdrożenie systemu
W przypadku zainteresowania wdrożeniem systemu ERP, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami pod numerem telefonu 32 263 00 00 lub poprzez poniższy formularz.