Zintegrowany system informatyczny
Firmy wykorzystują każdego dnia rozmaite programy i aplikacje, które usprawniają wykonywanie codziennych zadań reprezentantom poszczególnych działów. Współcześnie łączy się je ze sobą, by m.in. ułatwić i usprawnić proces przekazywania danych oraz obieg dokumentów. Wyjaśniamy, jak działa zintegrowany system informatyczny i dlaczego warto wdrożyć do w swoim przedsiębiorstwie!
Spis treści
Czym jest zintegrowany system informatyczny?
Zintegrowany system informatyczny to narzędzie IT, które łączy wiele procesów biznesowych i obszarów firmy jednym interfejsem oraz bazą danych. W przeszłości w przedsiębiorstwach wykorzystywało się wiele różnych programów służących do zagospodarowania poszczególnych operacji wykonywanych na co dzień. Do takich narzędzi należały m.in.:
- program do wystawiania faktur;
- system do zarządzania magazynem;
- program do prowadzenia księgowości;
- system zarządzający kadrami;
- oprogramowanie do zarządzania projektami;
- system CRM;
- archiwum plików i skanów dokumentów (np. dysk współdzielony);
- arkusze kalkulacyjne (Excel) do wykonywania obliczeń i raportów.
W każdym z nich przetwarzano cenne dane i generowano dokumenty, które często musiały być przekazywane innym członkom zespołu. Ponieważ wszystkie procesy tak naprawdę odbywały się osobno, ryzyko pomyłek i błędów było dość wysokie. W przypadku zintegrowanego systemu informatycznego nie ma takich problemów.
Popularność zintegrowanych systemów informatycznych
Wymienione wyżej systemy informatyczne to jedynie mały wycinek spośród całego morza narzędzi informatycznych wykorzystywanych codziennie przez przedsiębiorstwa w Polsce. Czasy się jednak zmieniają i zintegrowane systemy informatyczne stają się coraz popularniejsze nawet pośród mniejszych firm. Każde przedsiębiorstwo, które chce spełniać wymogi rynkowe, musi się rozwijać. Profesjonalne narzędzia IT są obecnie nie tylko przydatnym udogodnieniem, ale wręcz koniecznością.
Zintegrowane systemy informatyczne pisane z użyciem najnowszych technologii zgodnie z nazwą pozwalają na integrację wszystkich codziennych operacji i procesów w ramach jednego ekosystemu, gdzie nie zawsze jest to jedno oprogramowanie od jednego producenta. Wykorzystywanie modułów integracyjnych i API umożliwia nawiązanie komunikacji przykładowo między systemem ERP, a specjalistycznym programem dla firm spedycyjnych.
W kontekście zintegrowanych systemów informatycznych mówimy też o systemach ERP, które w ramach jednego programu i bazy danych łączą w sobie funkcje i możliwości przeznaczone dla wszystkich działów firmy.
Moduły zintegrowanych systemów ERP
Moduły zintegrowanego systemu ERP różnią się w zależności od konkretnego rozwiązania, dlatego w tym przykładzie posłużymy się modułami dostępnymi w jednych z najbardziej popularnych systemów ERP w Polsce – Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.
W ramach modułów zintegrowanych systemów ERP – Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL znaleźć możemy:
- Moduł Handel – umożliwia wykonywanie wszystkich operacji związanych ze sprzedażą. Służy do m.in. wystawiania faktur, proform korekt, paragonów i innych dokumentów sprzedażowych, z uwzględnianiem cenników, rabatów i kredytów kupieckich;
- Moduł Magazyn – dzięki temu modułowi zintegrowanego systemu informatycznego do zarządzania magazynem, użytkownik może przeprowadzać wszystkie operacje związane z codzienną obsługą magazynu – tworzyć dokumenty przyjęcia, wydania i rozchodu czy też wykonywać inwentaryzację;
- Moduł Księgowość – moduł do obsługi zarówno księgi handlowej, jak i księgi przychodów i rozchodów. Posiada wszystkie funkcje potrzebne funkcje do prowadzenia księgowości zgodnie z aktualną literą prawa;
- Moduł Kadry – w tym module zintegrowanego systemu ERP znajdują się wszystkie dane związane z pracownikami i przysługującymi im urlopami, a także informacje i funkcje potrzebne do wyliczenia wynagrodzenia i dodatków;
- Moduł Produkcja – zawiera wszystkie funkcje potrzebne do przyjęcia zlecenia od klienta, a następnie zaplanowania i realizacji procesu produkcyjnego.
Opisane wyżej moduły zintegrowanego systemu informatycznego ERP pracują na jednej bazie danych, przez co informacja raz wprowadzona do systemu może być wykorzystywana wielokrotnie. W ten sposób ogranicza się też ryzyko utraty, modyfikacji czy wycieku danych.
Integracja systemów informatycznych
Mówiąc o zintegrowanych systemach informatycznych nie sposób nie wspomnieć o procesie integracji. Polega on na tworzeniu specjalnych interfejsów łączące wybrane narzędzia IT, których rolą jest umożliwienie im jedno lub obustronnej komunikacji. Do integracji systemów informatycznych najczęściej wykorzystuje się interfejsy programistyczne API lub w przypadku starszych narzędzi procedury SQL lub obiekty COM. Dzięki temu nie zawsze konieczne jest przechodzenie na zupełnie nowy system, kiedy chce się unowocześnić rozwiązania IT wykorzystywane w firmie.
Najczęstszym przykładem integracji systemów informatycznych wykonywanej przez specjalistów z Grupy Connecto jest połączenie systemu do elektronicznego obiegu dokumentacji z oprogramowaniem ERP, np. Comarch ERP XL czy Comarch ERP Optima.
Dużym powodzeniem cieszy się również tworzenie zintegrowanych systemów informatycznych na bazie nowych rozwiązań modułowych, jakimi są Neon Connecto i Platforma Connecto. W ten sposób można zupełnie zrewolucjonizować zarządzanie procesami w firmie. Lepsza organizacja, szybsze działania, bardziej świadome wykorzystywanie zasobów, automatyzacja formalności, sprawniejsza komunikacja – to zaledwie kilka zalet implementacji takich systemów.
Prezentacja zintegrowanych systemów informatycznych ERP
Jeżeli Twoja firma poszukuje kompleksowego rozwiązania do zarządzania procesami w całej firmie, warto umówić się na prezentację zintegrowanych systemów informatycznych ERP oferowanych przez Grupę Connecto. Wypełnij poniższy formularz kontaktowy i opisz w kilku słowach, jakie są najważniejsze aspekty nowego rozwiązania informatycznego, które chcesz wdrożyć w swojej firmie.
W oparciu o dane z formularza kontaktowego powstanie spersonalizowana prezentacja zintegrowanych systemów informatycznych ERP. Spotkanie jest całkowicie darmowe i może odbyć się zdalnie za pośrednictwem internetu lub osobiście – w dowolnym oddziale Grupy Connecto albo w siedzibie Twojej firmy.