Jednolity plik kontrolny (JPK): potrzebne będą zmiany w systemach IT
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) wszedł w życie 1 lipca 2016 roku. Ma on zrewolucjonizować kontrolę w podatku VAT i tym samym uszczelnić system podatkowy. Na szybsze zmiany muszą przygotować się też małe i średnie przedsiębiorstwa, o czym zdecydowano niedawno. Wiąże się to z ingerencją w rozwiązania informatyczne, bowiem nie każde z dostępnych na rynku będzie kompatybilne z plikiem, m.in ze względu na czasochłonność tworzenia oraz wdrożenia potrzebnych zmian w danym oprogramowaniu. Co należy wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Kogo dotyczy Jednolity Plik Kontrolny?
1 lipca 2016 roku JPK objął przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 250 pracowników oraz te, gdzie roczny obrót równa się lub przekracza 50 mln euro. Dotyczy to również firm, których bilans roczny jest wyższy niż 43 miliony euro.
Jednak już od 2017 roku zmiany dotkną również małe i średnie przedsiębiorstwa, które co miesiąc będą przesyłać dane z ewidencji VAT w strukturze JPK. 1 stycznia 2018 obowiązek ten obejmie mikroprzedsiębiorców. To dość poważna zmiana, o której 13 maja 2016 roku zadecydował Sejm. Początkowo przepisy, które zostały uchwalone w zeszłym roku zobowiązywały mikro, małe i średnie do przesyłania informacji w formacie pliku kontrolnego dopiero od 2018 roku. Oznacza to, że mali, średni i mikroprzedsiębiorcy zmuszeni są wdrożyć u siebie systemy informatyczne jak najszybciej.
[notification type=”alert-warning” close=”false” ]
Mali i średni przedsiębiorcy mają czas do końca roku, by zaktualizować swoje systemy księgowe, a pierwsze dane z ewidencji VAT będą musieli wysłać do 25 lutego 2017 roku.
Osoby, które nie wprowadzą JPK muszą liczyć się z sankcjami przewidzianymi w art 80 kodeksu karnego skarbowego. Mówi on o karze nawet do 3 milionów złotych za niedostarczenie ewidencji oraz 6 milionów za złożenie jej w nieprawdziwy sposób.
Ważna zmiana dotyczy też samego terminu przesyłania danych. Będzie trzeba przesyłać je automatycznie, co miesiąc, a nie na żądanie, jak do tej pory ustalano.
[/notification]
Jednolity plik kontrolny na początku miał dotyczyć firm przetwarzających dużą ilość dokumentów oraz przeprowadzających skomplikowane procesy biznesowe, wykorzystując do tego systemy klasy ERP o wysoce złożonych strukturach i rozwiązaniach – często, ale nie zawsze – dedykowanych pod konkretne rozwiązanie lub wymagania klienta.
Masz pytania? Nie wiesz czy Twój system obsługuje JPK? Wypełnij formularz, napisz na [email protected]. lub zadzwoń 32 263 00 00
System Comarch ERP obsługuje jednolity plik kontrolny
Nie każdy system informatyczny jest gotowy na obsługę jednolitego pliku kontrolnego. Wielu z producentów czy dostawców musi dokonać szybkich, a zarazem precyzyjnych zmian, które pozwolą w dalszym ciągu funkcjonować ich klientom. Niewykluczone są przypadki, w których usługa ta znacznie przekroczy standardowe wsparcie techniczne, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
W pełni sprawne i gotowe do obsługi Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) są systemy Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL – nie potrzebują one żadnych modyfikacji. Nie ma potrzeby dokupowania modułów generujących plik XML, ponieważ program już je zawiera. Dzięki temu przyszli oraz obecni klienci nie będą musieli przerywać lub ograniczać działań, by wprowadzać zmiany w systemie (trwają one przeważnie co najmniej kilka miesięcy) Kliknij tutaj i poznaj system Comarch ERP.
Zadanie jednolitego pliku kontrolnego
Jednolity plik kontrolny ma za zadanie zmniejszyć lukę podatkową VAT. Na chwilę obecną wynosi ona około 53 mld złotych. JPK ma podnieść wpływy do budżetu Państwa o 15 mld zł.
Na plik kontrolny mają składać się:
– Księgi rachunkowe
– Rejestry vat
– Wyciągi bankowe
– Faktur Vat
– Operacje magazynowe
Ustawa o jednolitym pliku kontrolnym
Wdrożenie JPK wiąże się z ustawą z dnia 10 września 2015 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649), która do Ordynacji podatkowej wprowadziła art. 193a, nakładający na przedsiębiorców obowiązek udostępniania organom podatkowym informacji w spójnej formie. Przepis zacznie obowiązywać od 1 lipca 2016 roku.
Oficjalny komunikat znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów: http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny.
Na stronie pojawiły się też informacje o projektach struktur elektronicznej księgi podatkowej oraz dowodów księgowych.
Jednolity plik kontrolny został podzielony na 7 struktur:
1. Księgi rachunkowe
2. Wyciąg bankowy
3. Magazyn
4. Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT
5. Faktury VAT
6. Podatkowa księga przychodów i rozchodów
7. Ewidencja przychodów.
Kary za brak JPK
Firma, która odmówi okazania lub też nie przedstawi księgi podatkowej/dowodów księgowych w odpowiednim terminie może zostać ukarany karą porządkową w wysokości 2800 złotych. Ministerstwo Finansów liczy, że jednolity plik kontrolny przyniesie dodatkowe wpływy w wysokości 200 mln złotych w pierwszy roku działania i 300 mln zł w kolejnym. Nowy system zakładka badanie zestawień z obszarów. Nieprzekazanie pliku będzie wiązać się z odpowiedzialnością karno – skarbową.
[facebookpost https://www.facebook.com/connectospzoo/posts/1763647230525344&set=a380329305771.159459.78844590771&type=1]
Po co wprowadza się i jak wysłać plik?
JPK to przede wszystkim usprawnienie i zautomatyzowanie dotarcia do niezbędnych danych. Pozwoli to ograniczyć czas i obowiązki służb finansowo – księgowych podczas kontroli podatkowej. To także możliwości eksportu oraz przesyłania jednolitych pod względem formy ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w oparciu o powszechnie stosowany w komunikacji elektronicznej standard XML.
Dane z JPK będą tworzone w systemie formacie XML, które zostaną zakodowane i podzielone na części. Dzięki temu część pliku nie będzie przekraczać 60 mb, więc będzie można go łatwo i szybko przesłać fiskusowi.
Należy pamiętać, że bazy dużych firm zawierają o wiele więcej danych niż małe i średnie przedsiębiorstwa (jednolity plik kontrolny obejmie sektor MŚP od 2017 roku). Dlatego generacja pliku JPK może potrwać wiele godzin i przedsiębiorcy w tak dużych firmach powinni przygotować je z wyprzedzeniem. To zagwarantuje, że zmieszczą się w terminie wyznaczonym przez Ministerstwo Finansów.
Warto też wygenerować próbne pliki dla struktur, które obejmują księgi rachunkowe, magazyn, czy KPiR. Pliki te można zweryfikować pod kątem zgodności z przepisami.
Zmiany w ewidencji VAT 2017/2018
Według ustawy z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa i kilku innych ustaw – Dz. U. z 14 czerwca 2016 r., poz. 846 od 1 stycznia 2017 r. zmieniony zostanie zakres danych, jakie musi zawierać ewidencja sprzedaży VAT. Oznacza to, że od 2017 roku w ewidencji VAT trzeba ujmować NIP kontrahenta (do tej pory nie było takie obowiązku). Również od 2017 roku podatnik VAT nie będzie miał obowiązku wskazywania w ewidencji VAT podatku naliczanego, który związany jest ze sprzedażą dającą i niedającą prawa do odliczenia. Jednak jeśli będzie chciał to wciąż ma prawo wprowadzać te dane do ewidencji.
Nowelizacja zmieniła art. 109 ust. 3 ustawy o podatku VAT w taki sposób, że nie określono w niej wprost czy podatnik musi podawać inne, poza wymienionymi w przepisie, dane potrzebne do sporządzenia deklaracji podatkowej zgodnie z prawem. Jednak w dalszym ciągu będzie trzeba wpisywać te informacje, co wynika z ogólnej zasady, że podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.
Temat zmian w podatku VAT oraz jednolitym pliku kontrolnym będzie poruszany także na bezpłatnym szkoleniu online, które odbędzie się 1 grudnia o godzinie 11:00. Zapisy na webinarium odbywają się na stronie https://www.connecto.pl/jpk-oraz-zmiany-w-podatkach-vat. Szkolenie skierowane jest do każdego, niezależnie od branży, jaką reprezentuje.
Bezpłatne video o JPK
Zapraszamy do zapoznania się z bezpłatnym webinarium, na którym poruszono temat kontroli podatkowej i przygotowań firm pod jednolity plik kontrolny. Podczas szkolenia eksperci przedstawili planowane zmiany, wyjaśnili czym jest Jednolity Plik Kontrolny oraz omówili jego wszystkie struktury. Wypełnij formularz i pobierz video.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.