Oprogramowanie dla wydawców książek
Platforma Connecto automatyzuje proces zawierania, nadzorowania realizacji poszczególnych etapów pracy i rozliczania pojedynczych tytułów wydawniczych z uwzględnieniem formy wydania oraz związanych z tym umów. Porządkuje warunki istniejące dla określania i rozliczania tantiem. Archiwizuje dokumenty.
Poznaj możliwości oprogramowania dla branży wydawniczej
Wydawnictwo bez systemu do zarządzania procesem wydawniczym
- Daty wynikające z realizacji procesu wydawniczego przeliczane są manualnie (np. zawarcia umowy, dostarczenia maszynopisu, przyjęcia tekstu, czasu obowiązywania licencji, czasu obowiązywania umowy na tłumaczenie, publikacji, rozpoczęcia wyprzedaży)
- Rozliczenie pojedynczego tytułu i związanych z nim umów zajmuje (do sprawdzenia z Klientem, ale warto byłoby uwzględnić tu informacje że trwało to np. kilka tygodni) 5-6 dni, ponieważ dla każdej z nich wyliczenia realizowane są osobno
- Rozliczanie tantiem odbywa się reaktywnie, pod wpływem bodźców zewnętrznych i goniących terminów, przy czym częstotliwość rozliczeń każdorazowo musi być weryfikowana
- Akceptacje i ich zmiana w czasie odbywa się na bieżąco, jednak, aby dowiedzieć się, co zostało zaakceptowane i na jakim etapie znajduje się proces redakcyjny, należy zapytać redaktora prowadzącego
- Dokumenty związane z poszczególnym tytułem wydawniczym są zbierane w katalogach komputerowych i segregatorach
- ISBN z przyznanej wydawnictwu puli numerów nadawany jest ręcznie przez osobę do tego delegowaną
- Każda umowa związana z wydaniem poszczególnego tytułu (np. umowa na tłumaczenie, umowa na redakcję, umowa na korektę, umowa na skład, umowa z grafikiem, umowa na zakup praw do zdjęć, umowa na dodruk, etc.) jest przygotowywana osobno
- Brak standaryzacji umów i możliwości ich szybkiego wyszukania, konieczność szukania danych w plikach oraz segregatorach w celu ręcznej weryfikacji warunków umowy istotnych z punktu widzenia rozliczeń
Wydawnictwo z systemem do zarządzania procesem wydawniczym
- System automatycznie wypełnia daty dla danego procesu wydawniczego, zgodnie z ustalonymi warunkami (tj. zawarcie umowy, dostarczenie maszynopisu, przyjęcie tekstu, czas obowiązywania licencji, czas obowiązywania umowy na tłumaczenie, publikacji, rozpoczęcie wyprzedaży)
- Rozliczenie pojedynczego tytułu jest zautomatyzowane i szybkie, zabiera do 8 godzin i odbywa się kompleksowo, to znaczy w powiązaniu z pakietem umów, jakie są z nim związane
- Rozliczaniem tantiem steruje system zgodnie z zadanymi regułami dla danego tytułu (raz na rok; raz na pół roku, raz na kwartał) w zgodzie z bardzo złożonymi schematami rozliczeń
- Poszczególne akceptacje związane z procesem redakcyjnym i wydawniczym są widoczne w systemie i widoczne dla wszystkich uprawnionych osób
- W zakładce dokumenty widoczne są wszystkie dokumenty (umowy, etc.) związane z danym tytułem wydawniczym dzięki czemu czas wyszukiwania informacji został skrócony wielokrotnie a informacje dostępne są również zdalnie
- ISBN z przyznanej wydawnictwu puli numerów nadawany jest automatycznie, zgonie z zasobami wprowadzonymi do systemu
- Przygotowywanie umów związanych z wydaniem poszczególnego tytułu jest zautomatyzowane i odbywa się na ustalonych szablonach, do których system wprowadza automatycznie określone, stałe dla danego wydania informacje (np. umowa na tłumaczenie, umowa na redakcję, umowa na korektę, umowa na skład, umowa z grafikiem, umowa na zakup praw do zdjęć, umowa na dodruk, etc.)
System dla wydawców książek podzielony na moduły
Dokumenty
Umowa główna jest nadrzędna wobec wszystkich umów związanych z danym tytułem wydawniczym i spina wszystkie związane z nią umowy, które wygeneruje się jednym kliknięciem na podstawie szablonów;
Jej podporządkowany jest automatyczny numerator, atrybuty księgowe oraz produkty wydawnicze: audio CD, e-book, audio download, Trade Edition itp. Kody ISBN przypisywana jest do danego typu produktu, zgodnie z zastosowanymi regułami.
Rozliczenia
System łączy w jednym narzędziu wszystkie produkty (np. Audio CD, e-book, audio download, etc.) związane z danym tytułem wydawniczym, pod względem prowizji od ilości sprzedanych sztuk (zgodnie z ustalonymi progami sprzedażowymi oraz np. promocjami czy sprzedażą pakietową).
Tantiemy wyliczane są od ceny, wpływów, liczby sprzedanych egzemplarzy, w podziale na ustalone okresy (kwartał, półrocze, rok). Dzięki temu pozwala nie tylko sprawnie przeprowadzać rozliczenia i automatycznie generować wydruki, ale i na bieżąco weryfikować kwoty honorariów, salda zaliczek, sumy naliczonych tantiem, etc.
Wydruki
Z każdą umową wydawniczą związane są dwa zautomatyzowane wydruki. Pierwszym jest zamówienie druku, drugim Karta kosztów książki. Zamówienie druku generowane jest w związku z procesem wydawniczym, Karta kosztów książki zbiera wszystkie informacje na temat wydania (tytuł, ISBN, redaktor prowadzący, autor, numer wydania, seria wydawnicza, nośnik, oprawa, liczba stron, zamówiony nakład, data dostarczenia do magazynu, data zakończenia licencji, etc.).
Dodatkowo z każdej umowy głównej można jednym kliknięciem generować umowy na dodruk, a także umowy na poszczególne elementy procesu wydawniczego (tj. redakcja, tłumaczenie, promocja, korekta czy zdjęcia).
Integracja z ERP
Każda umowa główna posiada nadane atrybuty księgowe, które przy rozliczaniu tantiem przechodzą automatycznie do systemu ERP. Baza klientów pobierana jest do Platformy Connecto z ERP – i odwrotnie, może być również do ERP przekazywana.
Generowane w systemie faktury kosztowe również przekazywane są do systemu ERP. Podobnie jak dodawanie towaru, które automatycznie uzupełnia zadaną kategorię i ustalony atrybut. Taka współpraca zapewnia poprawność danych i usprawnia rozliczenia magazynowe, a także przygotowanie raportów pod kątem wydawniczym.
Integracja zewnętrznym centrum logistycznym
Dzięki współpracy z dużym centrum spedycyjnym magazyny prowadzone są zewnętrznie. Wszelkie informacje o sprzedaży i zamówieniach przekazywane są do centrum logistycznego i na ich podstawie przygotowywane są wydania.
Dokument RW (ile czego zostało wydane) generowany jest w systemie ERP, na jego podstawie przygotowywana jest faktura będąca podstawą rozliczeń realizowanych w systemie Platforma Connecto. Sprzedaż publikacji powiązana jest z sieciami dystrybucji i odbywa się za pomocą w pełni elektronicznej wymiany dokumentów takich jak zamówienia sprzedaży czy kontraktacja zakupów.
Systemy ERP dla wydawnictw
Systemy ERP pomagają branży wydawniczej w kontroli zakupów, sprzedaży i stanów magazynowych. Ułatwiają prowadzenie księgowości, sprawozdawczość i posługiwanie się danymi danych o kontrahentach, a także współpracę z zewnętrznymi dystrybutorami.
Oprogramowanie dla branży wydawniczej
Systemy informatyczne dla wydawnictw pozwalają zaoszczędzić czas i uniknąć błędów dzięki zautomatyzowaniu procesów publikacji, przygotowaniu rozliczeń i kalkulacji. Dzięki nim proces wydawniczy przebiega sprawnie i zgodnie z ustalonym harmonogramem czasowym, a wszelkie możliwe aberracje są w nim widoczne, ze względu na pełny wgląd w każdy etap procesu.
Jesteś zainteresowany oprogramowaniem dla wydawnictw? Wypełnij poniższy formularz, a nasi specjaliści skontaktują się z Toba najszybciej jak to możliwe.