Sprawne zarządzanie produkcją na wyciągnięcie ręki
Jakie korzyści daje wybór odpowiedniego systemu, który ułatwi zarządzanie produkcją i dla kogo jest on przeznaczony? Czy każdy system jest taki sam i jak wygląda sprawa z jego rozbudową? Odpowiadamy na pytanie, które najczęściej zadają sobie osoby stojące przed wyborem oprogramowania. Przekonaj się, że wybór oprogramowania to nie tylko korzyści biznesowe, ale przede wszystkim lepsze funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.
Spis treści
System usprawniający zarządzanie produkcją
System przeznaczony jest dla zakładów o różnych typach produkcji. Może być to produkcja jednostkowa, masowa i seryjna. Jednak dotyczy to również firm działających w usługach. Tutaj system może w pełni wspomóc działalność pod kątem wyliczeń kosztów na podstawie list materiałowych. Ponadto daje możliwość planowania potrzeb materiałowych, harmonogramowania prac, czy kontrolowania wykorzystanych zasobów. Zarządzanie produkcją staje się łatwiejsze od pierwszych minut działania oprogramowania.
Wdrożenie systemu to sprawa indywidualna, dzięki temu możliwe jest dobranie wszystkich narzędzi pod wymagania klienta. Nie ma też problemu przy wprowadzeniu modyfikacji tuż przed samym wdrożeniem systemu ERP oraz w późniejszym czasie. O to wszystko dba zespół programistów i pracowników firmy, u której zamówiliśmy oprogramowanie.
Funkcjonalność systemu: zarządzanie, realizacja rozliczanie
Funkcjonalności systemu, która bezwzględnie wpływa na zarządzanie produkcją składa się z kilku elementów. To między innymi, harmonogramowanie, kompletacja, realizacja i rozliczanie produkcji.
Harmonogramowanie produkcji:
To jedno z ułatwień, które pozwoli zaplanować działania w firmie. Podzielone jest ono na: automatyczne i ręczne harmonogramowanie produkcji.
Automatyczne harmonogramowanie produkcji to:
- wiele metod planowania do wyboru
- generowanie terminów na wykonanie działań związanych z produkcji, uwzględniając przy tym kalendarz zasobów
- możliwość planowania działań (wskazanie kiedy praca ma się rozpocząć i zakończyć).
- przydatną opcją jest możliwość planowania wstecz
- w razie potrzeby wygenerujemy rezerwację na surowce lub ich zamienniki, który wykorzystywane są do produkcji
- stały wgląd w postęp prac, dzięki czemu przy ewentualnych opóźnieniach jesteśmy w stanie podjąć odpowiednie działania
- możliwość generowania karty pracy na podstawie planu produkcji.
Ręczne harmonogramowanie produkcji to:
- sprawne modyfikowanie planowego czasu działania za pomocą wykresu Gantta (metoda „przeciągnij i upuść”)
- możliwość raportowania zasobów produkcyjnych oraz przepianie ich między zleceniami
- zautomatyzowane przeliczenie i przeplanowanie czynności, które powiązane są z zadaniami modyfikowanymi przez użytkownika.
Kompletacja
Można powiedzieć, że kompletacja działa w dwie strony. To po pierwsze wsparcie procesów wytworzenia produktów, a po drugie uzyskanie składników z konkretnych przedmiotów. Dzięki temu możliwe jest definiowanie receptur komplementacji czy dekompletacji oraz tworzenie składu dla danego wyrobu. System daje również możliwość rozliczania zasobów materiałowych, usług i kosztów poniesionych przy wytworzeniu konkretnych produktów w zleceniu.
Realizacja produkcji
Ważna jest także stała kontrola nad wykonywanymi czynnościami produkcyjnymi, a taką możliwość daje system, tworząc na bieżąco raporty dotyczące konkretnej realizacji. Moduł ten pozwala na wgląd w zadania wskazanego pracownika czy załogi w dowolnym momencie prac. Ponadto umożliwia symulację kosztu produktu w oparciu o wygenerowane raporty. Całość zawiera się w prostym interfejsie, który obsługiwany jest za pomocą ekranów dotykowych.
Rozliczanie produkcji
Zarządzanie produkcją to również sprawne działanie od strony księgowej. Dzięki temu będziemy w stanie określić, jakie są techniczne, a jakie rzeczywiste koszta wyprodukowania konkretnego przedmiotu. Ponadto możliwe jest przypisanie kosztów pośrednich do zleceń produkcyjnych i wyrobów gotowych przy wykorzystaniu kluczy podziałowych. Pozwala też na rozliczenie zleceń produkcyjnych według cen ewidencyjnych albo rzeczywistych. Wszystko możemy porównać ze sobą, dzięki raportom, gdzie zestawimy koszt rzeczywisty z planowanym. Rozliczanie produkcji z systemem staje się przejrzyste i bardzo proste.
Projekty
Kolejnym ważnym elementem, który zapewnia system jest całkowite wsparcie pod kątem obiegu dokumentów dotyczących danego projektu. Dzięki niemu możemy ewidencjonować umowy realizowane w ramach projektów czy na bieżąco raportować postęp prac i kontrolować budżet wydany w ramach konkretnej inwestycji.
Korzyści wynikające z zastosowania
- możliwość symulowania kosztów produkty na podstawie raportów kosztowych
- symulowanie kosztów produktu wykorzystujący do tego raporty kosztowe
- rozliczanie zleceń produkcyjnych według cen ewidencyjnych lub rzeczywistych
- optymalizacja procesów produkcyjnych
- obniżenie kosztów
- redukcja czasu realizacji zamówień